Home
Ku`rani Fisnik
Mbikqyrja e All-llahut
Ligji i All-llahut
Pejgamberi a.s
Falja e sabahut
Leximi i Kur'anit fisnik
Dallimet ne mes te Kuranit dhe Bibles
Pendimi
Pastertia ne islam
Xhumaja
Lutja & Duaja
Zekati
Haxh-xhi
Dijetarėt
Syneti
Muajt e shenjte
Agjerimi
Kurban
Festa e Bajramit
Nata e Kadrit
Keshilla per Rinin
Deshmia
Gusli-Larja
Saber & Durim
Sadaka
Kur te shohim Enderr
Gjumi
Selami Pėrshėndetja
Islami Gjermani
Mungesa e frikerespektit
Vellezerit ne Islam
Shiteblerja ne Islam
Defektet ne Rruge
Sjellja ne Xhami
Shoqerimi
Zinaja
Gruaja
Babi im
Udhetimi
Mikpritja
Ngrenia dhe pija
Jeta bashkeshortore
I semuri dhe vizita e tij
Falli dhe tregimi i fatit
Festa e Vitit te ri
Evropa dhe Islame
Hapja e gojes dhe teshtitja
Pushimet Verore
Ibadeti-Adhurimi
Melaiket-Engjujt
Tė dėrguarit
Dita e fundit
Drejtėsia
Shendeti
Mbi arsimimin
Xhenneti & Xhehennemi

 Dallimet ne mes te Kuranit dhe Bibles  

(Bible) Nė gjashtė ditė Zoti bėri qiellin dhe tokėn, dhe ditėn e shtatė pushoi dhe u ē’lodh".. (Exo . 31:17)
(Kuran)Ne krijuam qiejt e tokėn dhe gjithė ēka ka ndėrmjet tyre brenda gjashtė ditėsh dhe Ne nuk ndiem lodhje.. (50;38)

(Bible) Ne fillim Perėndia krijoi qiejt dhe token, pastaj krijoi driten e dites dhe errėsiren e nates, pastaj bimet, dhe perfundimisht krijoi diellin dhe henen. (Genes I 1:31)
(Kuran) A nuk e dinė ata, tė cilėt nuk besuan se qiejt e toka ishin tė ngjitura, e Ne i ndamė ato tė dyja dhe ujin e bėmė bazė tė jetės sė ēdo sendi; a nuk besojnė? (21:30)

(Bible) Perėndia tha : "Ta bėjmė njeriun sipas shėmbėlltyrės sonė dhe nė ngjasim me ne” (Gen 1:26)
(Kuran) Asnjė send nuk ėshtė si Ai; Ai ėshtė dėgjuesi, shikuesi. ( 42:11)
(Kuran)As s’ka lindur kė, as nuk ėshtė i lindur.
Dhe Atij askush nuk i ėshtė i barabartė. (112:3, 4)

(Bible) Deri kur do tė mė harrosh, o Zot? (Psalm. 13:1)
(Kuran) Zoti im nuk gabon e as nuk harron (20:25)
(Bible) Zgjohu ! Pse fle, o Zot? (Psalm. 44:23)
(Bible) Pastaj Zoti u zgjua si nga gjumi, ashtu si njė trim qė bėrtet nėn ndikimin e verės. (Psalm 78:65)
(Kuran)All-llahu ėshtė njė, nuk ka zot tjetėr pėrveē Atij. Ai ėshtė mbikqyrės i pėrhershėm dhe i pėrjetshėm. Atė nuk e kap as kotja as gjumi.(2:255)

(Bible) Deri kur, o Zot, do tė bėrtas dhe ti nuk do tė mė dėgjosh?(Hab 1:2)
(Kuran) Vėrtet, Zoti im dėgjon dhe i pėrgjigjet lutjes.(14:39)
(Kuran) Andaj, nėse bėn shprehjen (lutjen haptazi), Ai e di tė fshehtėn, madje edhe mė shumė se kjo.(20:7)

(Bible) "O Zoti i ushtrive, deri kur do tė vazhdosh tė mos kesh mėshirė pėr Jeruzalemin (Zech 1:12)
(Bible) A do tė mė hedhė poshtė pėr gjithnjė Zoti? E nuk do tė mė pėlqejė mė kurrė? Dhe mirėsia e tij ka marrė fund pėr gjithnjė dhe falja e tij ka munguar pėr brezat e ardhshme? Vallė Perėndia e ka harruar mėshirėn dhe nė zemėrimin e tij u ka dhėnė fund dhembshurive tė tij? (Sela) (Psalm 77:7,9)
(Bible) Shpresa ime ka mbaruar nga Zoti (Lamcn 3:18)
(Kuran) Thuaj: “O robėrit e Mi, tė cilėt e keni ngarkuar me shumė gabime veten tuaj, mos e humbni shpresėn ndaj mėshirės sė All-llahut, pse vėrtetė All-llahu i falė tė gjitha mėkatet, Ai ėshtė qė shumė falė dhe ėshtė mėshirues!” (39:53)

(Bibla) Vėr veshin, o Zot, dhe dėgjo; hap sytė, o Zot, dhe shiko!(2 nd Kings 19:16)
(Kuran) S’ ka dyshim se All-llahu e di fshehtėsinė e qiejve e tė tokės, All-llahu sheh atė qė punoni ju. (49:18)

(Bible)Zoti tha: tė prish besėlidhjen time qė kam lidhur me ta; (Lcvi 26:44)
(Bible) Ti the o Zot besėlidhjen time une nuk do ta prishi…
(Kuran) Premtimi i All-llahut ėshtė (ky), All-llahu nuk e thyen premtimin e Vet, por shumica e njerėzve nuk e dijn.(30:6)

(Bible) Ti tregohesh i pastėr me njeriun e pastėr dhe dinak me njeriun e ēoroditur.( 2 Sam. 22:27)
(Kuran) O ju qė besuat, vazhdimisht tė jeni dėshmues tė drejtė pėr hirė tė All-llahut edhe nėse ėshtė kundėr (interesit) vetvetes suaj, kundėr prindėrve ose kundėr tė afėrmve ( 4:135)

(Bible) Zoti I tha Jezusit” Ti je biri im, sot mė linde.” (Heb 5:5)
(Bible) Zoti I tha Davidit "Ti je biri im, sot mė linde.” (Psalm 2:7)
(Kuran) Thuaj: Ai, All-llahu ėshtė Njė!
All-llahu ėshtė Ai qė ēdo krijesė i drejtohet (i mbėshtetet) pėr ēdo nevojė.
As s’ka lindur kė, as nuk ėshtė i lindur.
Dhe Atij askush nuk i ėshtė i barabartė.(112:1,2,3,4)
(Kuran) All-llahu nuk ka marrė pėr Vete kurrfarė fėmijė (as nga engjėjt, e as nga njerėzit), nuk ka me Tė ndonjė zot tjetėr, pse (sikur tė kishte zot tjetėr), atėherė secili zot do tė veēohej me atė qė ka krijuar, dhe do tė dominonin njėri mbi tjetrin! I lartė, i pastėr ėshtė All-llahu nga ato qė ia pėrshkruajnė.( 23:91)
(Kuran) Ata thanė: “I Gjithėfuqishmi ka fėmijė”.
Ju (jobesimtarė) vėrtet sollėt njė fjalė shumė tė shėmtuar.
Aq tė shėmtuar sa gati u copėtuan qiejt, gati pėlciti toka dhe gati u shembėn kodrat nga ajo (fjalė).
Pėr atė se tė Gjithėmėshirshmit i pėrshkruan fėmijė.
E tė Gjithėmėshirshmit nuk i takon tė ketė fėmijė.
Nuk ka tjetėr, vetėm se gjithė ēka ėshtė nė qiej e nė tokė ka pėr t’iu paraqitur Zotit si rob.
Ai me diturinė e vet i ka pėrfshirė tė gjithė, dhe ka numėruar e evidentuar ēdo gjė tė tyre nė mėnyrė tė saktėsishme.
Dhe nė ditėn e kijametit secili do t’i paraqitet Atij i vetmuar.(19:88……95)

(Bible) Dhe Maria i tha engjėllit: ``Si do tė ndodhė kjo, pėrderisa unė nuk njoh burrė?``. Dhe engjėlli duke u pėrgjigjur, i tha: ``Fryma e Shenjtė do tė vijė mbi ty dhe pushteti i Shumė tė Lartit do tė tė mbulojė me hijen e vet( Luke 1:34)
(Kuran) Ajo (Mejremja) tha: “Si do tė kem unė djalė, kur mua nuk mė ėshtė afruar njeri (nuk jam e martuar), e as nuk kam qenė e pamoralshme”.
Ai (Xhibrili) tha: “Ja, kėshtu ka thėnė Zoti yt; ajo pėr Mua ėshtė lehtė, e pėr ta bėrė atė (djalin e krijuar pa babė) argument pėr njerėzit e edhe mėshirė nga ana e Jonė. Kjo ėshtė ēėshtje e kryer!”(19:20,21)

(Bible) Zoti ju tha beni israilve” ēdo grua do t`i kėrkojė fqinjės sė saj dhe gruas qė banon nė shtėpinė e saj sende argjendi, sende ari dhe rroba; dhe ju do t`ua vini nė shtat bijve dhe bijave tuaja; kėshtu do t`i zhvishni Egjiptasit".(Exo. 3:22)
(Bible) Dhe bijtė e Izraelit bėnė ashtu siē i kishte thėnė Moisiu dhe u kėrkuan Egjiptasve sende argjendi, sende ari dhe rroba. (Exo. 12:35)
(Kuran) Thuaju: “ All-llahu nuk urdhėron tė shėmtuarėn , a thoni pėr All-llahun ēka tė doni ?” (7:28)

(Bible) unė, Zoti, Perėndia yt, jam njė Perėndi xhelos qė dėnon paudhėsinė e etėrve ndaj bijve deri nė brezin e tretė dhe tė katėrt tė atyre qė mė urrejnė,(Deut , 5:9)
(Bible) Pėrgatitni masakrėn e bijve tė tij pėr shkak tė paudhėsisė sė etėrve tė tyre (Isiah 14:21)
(Kuran) …dėmi i secilit person ėshtė kundėr vetes. Askush nuk do ta bartė barrėn e tjetrit. (6:164)

(Bible) Dhe tė tjerėve u tha, nė mėnyrė qė unė ta dėgjoja: "Kaloni nėpėr qytet pas tij dhe goditni; syrit tuaj tė mos i vijė keq dhe mos kini mėshirė aspak… Vritni deri nė shfarosje pleq, tė rinj, virgjiresha, fėmijė dhe gra. (Ezek. 9:5,6)
(Bible) Pastaj Zoti i foli akoma Moisiut, duke i thėnė: "Merrua hakun bijve tė Izraelit kundėr Madianitėve….. Dhe luftuan kundėr Madianit, ashtu si e kishte urdhėruar Zoti Moisiun, dhe vranė tėrė meshkujt.(Num. 1:7)
(Bible) Bijtė e Izraelit zunė robinja edhe tė gjitha gratė e Madianit dhe fėmijėt e tyre, rrėmbyen tėrė bagėtinė e tyre, tėrė kopetė e tyre dhe tėrė pasuritė e tyre..pastaj u vunė zjarrin tė gjitha qyteteve ku ata banonin dhe tė gjitha kalave tė tyre, ( Num . 1:7,8)
(Bible) Moisiu u tha atyre: "Keni lėnė gjallė tė gjitha gratė?(Num.1:15)
(Bible) Prandaj vrisni ēdo mashkull nga fėmijėt dhe vrisni ēdo grua qė ka marrėdhėnie seksuale me njė burrė, (Num. 1:17)
(Bible) por ruajini tė gjalla pėr vete tė gjitha vajzat qė nuk kanė pasur marrėdhėnie seksuale me burra.
(Hadith) Pejgamberi a.s ka thėnė:”Shkoni nė luftė me pėrkushtim ndaj fesė sė Zotit! Mos prekni gratė, pleqtė dhe fėmijėt ! Pėrmisojeni gjithmonė gjendjen e tyre dhe tregohuni tė butė me ta!Zoti I do njerėzit e sinqertė.”
( Hadith) “Mos vrisni fėmijė !Shmangni prekjen e njerėzve qė ia kanė pėrkushtuar veten lutjes nėpėr kisha! Kurr mos vrisni gra dhe pleq! Mos digjni e as mos prisni pemė! Kurr mos rrėnoni shtėpi.” (shtese)

(Bible) Ne, pra, konkludojmė se njeriu ėshtė i shfajėsuar nėpėrmjet besimit pa veprat e ligjit. (Roman. 3:28)
(Kuran)A menduan njerėzit tė thonė: “Ne kemi besuar, e tė mos vihen nė sprovė?” Ne i sprovuam ata qė ishin para tyre, ashtu qė All-llahu gjithqysh do t’i dallojė ata qė e thanė tė vėrtetėn e do t’i dallojė edhe gėnjeshtarėt. (29:2,3)

(Bible) Mos i rezisto tė ligut; madje, nė qoftė se dikush tė qėllon mbi faqen e djathtė, ktheja dhe tjetrėn, dhe nė qoftė se dikush do tė tė nxjerrė nė gjyq pėr tė tė marrė tunikėn, jepi edhe mantelin. (Math. 5:38)
(Kuran) Ndėshkimi i tė keqes bėhet me njė tė keqe nė tė njėjtėn masė, e kush fal e bėn pajtim, shpėrblimi i tij ėshtė tek All-llahu. Vėrtet, Ai nuk i do zullumqarėt. ( 42:40)
(Kuran)…. po le t’ua falin (gabimin) dhe mos t’ua zėnė pėr tė madhe. A nuk dėshironi qė All-llahu t’u falė ju? All-llahu falė dhe mėshiron shumė.(24:22)
Marr nga libri:” LET THE BIBLE SPEAK” by Ahmad Deedat
 
Pregaditi: RiniaIslame

Enter supporting content here