Home
Ku`rani Fisnik
Mbikqyrja e All-llahut
Ligji i All-llahut
Pejgamberi a.s
Falja e sabahut
Leximi i Kur'anit fisnik
Dallimet ne mes te Kuranit dhe Bibles
Pendimi
Pastertia ne islam
Xhumaja
Lutja & Duaja
Zekati
Haxh-xhi
Dijetarėt
Syneti
Muajt e shenjte
Agjerimi
Kurban
Festa e Bajramit
Nata e Kadrit
Keshilla per Rinin
Deshmia
Gusli-Larja
Saber & Durim
Sadaka
Kur te shohim Enderr
Gjumi
Selami Pėrshėndetja
Islami Gjermani
Mungesa e frikerespektit
Vellezerit ne Islam
Shiteblerja ne Islam
Defektet ne Rruge
Sjellja ne Xhami
Shoqerimi
Zinaja
Gruaja
Babi im
Udhetimi
Mikpritja
Ngrenia dhe pija
Jeta bashkeshortore
I semuri dhe vizita e tij
Falli dhe tregimi i fatit
Festa e Vitit te ri
Evropa dhe Islame
Hapja e gojes dhe teshtitja
Pushimet Verore
Ibadeti-Adhurimi
Melaiket-Engjujt
Tė dėrguarit
Dita e fundit
Drejtėsia
Shendeti
Mbi arsimimin
Xhenneti & Xhehennemi

 

shillė rreth pushimeve verore

I kėshilloj vėllezėrit e mi qė tė shfrytėzojnė pushimet verore nė gjėra qė e kėnaqin All-llahun, tebareke ve teala, sikurse janė:

- Mėsimi pėrmendėsh i sureve tė Kur'anit Fisnik;

- Shtimi i leximit tė tij;

- Vizita e bibliotekave pėr tė lexuar nė to;

- Prania nė ligjėrata, tribuna tė dobishme shkencore;

- Bashkėpunimi nė mirėsi dhe devotshmėri;

- Kėshillimi nė tė vėrtetė dhe durimi nė kėtė vepėr;

- Dhėnia kėshillė njerėzve;

- Vizita ndėrvėllazėrore.

Dhe shumė vepra tjera tė mira sepse ėshtė shansė e cila duhet tė shfrytėzohet maksimalisht nė mirėsi.

Vepra mė e mirė nė tė cilėn e shfrytėzon pushimin veror ėshtė kujdesi pėr Kurani Kerimin, mėsimin e tij pėrmendėsh, leximin dhe meditimin rreth ajeteve tė tija. Kujdesi pėr librat e dobishme dhe shfletimi i tyre. Mėsimi i librave tė rėndėsishėm dhe tė caktuara, sikurse ėshtė "Libri mbi Monoteizmin", "Bulugul-Merami", "Umdetul-Ahkami", "Akidetul-Vasitije", "Komenti i dyzet haditheve tė Neveviut" bashkė me plotėsimin e Imam Ibėn Rexheb Hanbeliut, kėshtu qė bėhen pesėdhjet hadithe prej haditheve pėrmbledhėse tė Pejgamberit, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem. Kėto pesėdhjet hadithe duhet tė mėsohen pėrmendsh dhe tė mėsohen me komentin e tyre nga Hafidh Ibėn Rexheb Hanbeliu, rahimehull-llah. Ėshtė e pėlqyeshme qė nė kėto pushime tu bėhen vizita dijetarėve dhe hoxhallarėve dhe ti pyesin pėr ato ēėshtje qė nuk i kanė tė qarta.

E lusim All-llahun qė tė gjithėve tu jep sukses dhe udhėzim, nijet dhe vepra tė pastra ve la havle ve la kuvete il-la bil-lahil-alijil-adhim.

www.RiniaIslame.com