Home
Ku`rani Fisnik
Mbikqyrja e All-llahut
Ligji i All-llahut
Pejgamberi a.s
Falja e sabahut
Leximi i Kur'anit fisnik
Dallimet ne mes te Kuranit dhe Bibles
Pendimi
Pastertia ne islam
Xhumaja
Lutja & Duaja
Zekati
Haxh-xhi
Dijetarėt
Syneti
Muajt e shenjte
Agjerimi
Kurban
Festa e Bajramit
Nata e Kadrit
Keshilla per Rinin
Deshmia
Gusli-Larja
Saber & Durim
Sadaka
Kur te shohim Enderr
Gjumi
Selami Pėrshėndetja
Islami Gjermani
Mungesa e frikerespektit
Vellezerit ne Islam
Shiteblerja ne Islam
Defektet ne Rruge
Sjellja ne Xhami
Shoqerimi
Zinaja
Gruaja
Babi im
Udhetimi
Mikpritja
Ngrenia dhe pija
Jeta bashkeshortore
I semuri dhe vizita e tij
Falli dhe tregimi i fatit
Festa e Vitit te ri
Evropa dhe Islame
Hapja e gojes dhe teshtitja
Pushimet Verore
Ibadeti-Adhurimi
Melaiket-Engjujt
Tė dėrguarit
Dita e fundit
Drejtėsia
Shendeti
Mbi arsimimin
Xhenneti & Xhehennemi

Sjellja nė Xhami

1. Pastrimi i xhamisė nga ndytėsirat, sipas hadithit: “Pėshtyerja nė xhami ėshtė mėkat e kundėrvajtja pėr te ėshtė tė pastrohet ai vend”. (Transmetojnė Buhariu dhe Muslimi)

2. Tė mbrojturit e xhamisė nga erėrat e kėqija qofshin edhe prej gojės sė atyre tė cilėt falen, sipas hadithit: “Kush han prej kėsaj bime (hudhrės) assesi mos t'u afrohet xhamive tona”. (Transmetojnė Buhariu dhe Muslimi)

3. Tė mos lejohet shitblerja brenda xhamisė (nė tė gjitha sipėrfaqet ku bėhet falja) ngase Pejgamberi alejhis-selam e ka ndaluar njė gjė tė tillė.

4. Tė mos ngrihet zėri nė xhami, sipas fjalėve tė Omerit r.a. “Sikur tė kishit qenė ju dy banorė tė qytetit do t'ju kisha rrahur. Si guxoni ta ngreni zėrin tuaj nė xhaminė e Pejgamberit alejhis-selam?!”. (Fjala ėshtė pėr dy beduinė tė cilėt hynė nė xhaminė e Resulull-llahut alejhis-selam dhe flitnim me zė tė lartė). (Transmeton Buhariu).

5. T'i falė dy reqate namaz kur tė hyn nė xhami, sipas hadithit: “Kur ndonjėri prej jush hyn nė xhami mos tė ulet para se t'i falė dy reqate”. (Transmetojnė Buhariu dhe Muslimi)

6. Tė mos dalė nga xhamia (nėse ndodhet aty) nėse fillon tė thirret ezani pėr namaz, sipas hadithit tė Ebi Shashaut i cili ka thėnė: “Ishim ulur pranė Ebu Hurejres r.a. nė xhami. Ndėrkohė thirri ezani e njėri prej njerėzve u nis tė dalė nga xhamia. Atė e pėrcolli Ebu Hurejre me shikimin e tij derisa doli nga xhamia dhe tha: “Ta dini se ky e kundėrshtoi Ebal Kasimin (Muhammedin alejhis-selam). (Transmeton Muslimi)

7. Tė bėjė dua gjatė tė shkuarit pėr namaz. Nga Ibni Ab-basi r. anhuma, e ai nga Resulull-llahu alejhis-selam erdhi ky hadith: ALL-LLAHUME XH'AL FI KALBI NUREN VE FI LISANI NUREN VEXH'AL FI SEM'I NUREN VEXH'AL FI BESARI NUREN VEXH'AL MIN HALFI NUREN VE MIN EMAMI NUREN VEXH'AL MIN FEUKI NUREN VE MIN TAHTI NURA. (O All-llahu im, bėj qė zemra ime tė ketė nur, gjuha ime tė ketė nur, veshi im tė ketė nur, syri im tė ketė nur, bėj qė prapa meje tė ketė nur, para meje tė ketė nur, mbi meje tė ketė nur dhe nėn meje tė ketė nur). (Transmeton Muslimi).

AbdulHamid Suhejban