Home
Ku`rani Fisnik
Mbikqyrja e All-llahut
Ligji i All-llahut
Pejgamberi a.s
Falja e sabahut
Leximi i Kur'anit fisnik
Dallimet ne mes te Kuranit dhe Bibles
Pendimi
Pastertia ne islam
Xhumaja
Lutja & Duaja
Zekati
Haxh-xhi
Dijetarėt
Syneti
Muajt e shenjte
Agjerimi
Kurban
Festa e Bajramit
Nata e Kadrit
Keshilla per Rinin
Deshmia
Gusli-Larja
Saber & Durim
Sadaka
Kur te shohim Enderr
Gjumi
Selami Pėrshėndetja
Islami Gjermani
Mungesa e frikerespektit
Vellezerit ne Islam
Shiteblerja ne Islam
Defektet ne Rruge
Sjellja ne Xhami
Shoqerimi
Zinaja
Gruaja
Babi im
Udhetimi
Mikpritja
Ngrenia dhe pija
Jeta bashkeshortore
I semuri dhe vizita e tij
Falli dhe tregimi i fatit
Festa e Vitit te ri
Evropa dhe Islame
Hapja e gojes dhe teshtitja
Pushimet Verore
Ibadeti-Adhurimi
Melaiket-Engjujt
Tė dėrguarit
Dita e fundit
Drejtėsia
Shendeti
Mbi arsimimin
Xhenneti & Xhehennemi

Sabri/Durimi

1. Ta ketė virtyt durimin kur t'i ndodhė ndonjė e papritur, sipas hadithit: “Durimi i vėrtetė ėshtė ai i cili shfaqet nė rastin e parė tė papritur (tė ndonjė fatkeqėsie)”. (Transmetojnė Buhariu dhe Muslimi)

2. Tė pėrmendurit e All-llahut tė Madhėruar, strehimi dhe pėrkulshmėria Atij. Thotė All-llahu xh.sh.: “Tė cilėt, kur i godet ndonjė e pakėndshme thonė: “Ne jemi tė All-llahut dhe te Ai kthehemi” (El-Bekare 156)

3. Tė bėjė durim kur ta rastisė ndonjė e padėshirueshme dhe ta pranojė si njė vendim i All-llahut xh.sh., sipas hadithit tė Pejgamberit a.s. i cili pėrcjell fjalėn e All-llahut xh.sh. ku thotė: “Nuk ka dėnim pėr njė besimtar tė cilit kur ia marr ndonjė tė dashur (qoftė njeri apo gjėsend) tė dynjasė e i cili bėn durim pėr ta fituar xhennetin”. (Transmeton Buhariu). Eshtė mirė qė ta pėrkujtojė hadithin e Pejgamberit a.s. i cili thotė: “Eshtė ēudi me jetėn (ēėshtjen) e besimtarit, e tėrė jeta e tij ėshtė hajr (mirėsi), e atė cilėsi nuk e ka kush pos besimtarit, nėse e qėllon ndonjė e mirė falėnderon (All-llahun xh.sh.) dhe kjo ėshtė hajr pėr te, e nėse e qėllon ndonjė e keqe, duron (pėr All-llahun xh.sh.), e po ashtu edhe kjo ėshtė hajr pėr te.” (Transmeton Buhariu).

AbdulHamid Suhejban