Home
Ku`rani Fisnik
Mbikqyrja e All-llahut
Ligji i All-llahut
Pejgamberi a.s
Falja e sabahut
Leximi i Kur'anit fisnik
Dallimet ne mes te Kuranit dhe Bibles
Pendimi
Pastertia ne islam
Xhumaja
Lutja & Duaja
Zekati
Haxh-xhi
Dijetarėt
Syneti
Muajt e shenjte
Agjerimi
Kurban
Festa e Bajramit
Nata e Kadrit
Keshilla per Rinin
Deshmia
Gusli-Larja
Saber & Durim
Sadaka
Kur te shohim Enderr
Gjumi
Selami Pėrshėndetja
Islami Gjermani
Mungesa e frikerespektit
Vellezerit ne Islam
Shiteblerja ne Islam
Defektet ne Rruge
Sjellja ne Xhami
Shoqerimi
Zinaja
Gruaja
Babi im
Udhetimi
Mikpritja
Ngrenia dhe pija
Jeta bashkeshortore
I semuri dhe vizita e tij
Falli dhe tregimi i fatit
Festa e Vitit te ri
Evropa dhe Islame
Hapja e gojes dhe teshtitja
Pushimet Verore
Ibadeti-Adhurimi
Melaiket-Engjujt
Tė dėrguarit
Dita e fundit
Drejtėsia
Shendeti
Mbi arsimimin
Xhenneti & Xhehennemi

Shoqėrimi

Nga mė tė rėndėsishmet janė:

1. Sjellja e mirė me vėllezėrit dhe moshatarėt, ngase vėllazėria ėshtė gjėja mė e ēmueshme pėr njeriun.

2. T'ua pėrmirėsojė (tė orvatet) ato tė meta tė cilat i sheh tek shokėt e tij por sė pari duke u kėrkuar falje (nėse keqkuptohet) prej tyre. Tė distancohet nga tė metat dhe mangėsitė tė cilat i kanė prej natyrės sė tyre dhe tė mos i bezdis duke ua pėrmendur ato.

3. T'ua falė mangėsitė vėllezėrve dhe tė mos i qortoj ata.

4. Tė mos kundėrshtohet me vėllezėrit e tij dhe tė pajtohet me ta aty ku lejon Sheriati.

5. Tė mos ketė xhelozi ndaj tyre pėr begatitė tė cilat All-llahu xh.sh. ua dhuroi atyre siē ėshtė p.sh. pasuria apo dituria. Xhelozia ėshtė njėra prej shtyllave tė kufrit ndėrsa pasojat e saj janė shkatėrruese. Pėr muslimanin ėshtė mė mirė qė gjithmonė tė jetė i gėzuar pėr tė mirat qė i kanė vėllezėrit e tij.

6. Tė mos i bėjė rezistencė vėllait tė tij nė ato ēėshtje prej tė cilave pasojnė vetėm dėme tė mėdha.

7. Tė jetė gjithmonė i turpėrueshėm para tyre.

8. Tė jetė pėrherė i drejtė me ta dhe i ēiltėr (i pastėr) nė dashurinė e tij ndaj tyre.

9. Tė jetė fytyrėēelur e jo i mrrolur kur t'i takon ata, tė jetė me gojė tė ėmbėl, me gjoks tė gjerė, me dorė tė shtrirė dhe pranues i fjalėve tė rėnda nėse ia thonė ata.

10. Tė nxitojė qė sa mė shumė ta shoqėroj prej shokėve tė tij mė tė dishmin ose mė tė menēurin, mė tė urtin, mė tė devotshmin ose mė tė maturin.

11. T'u japė kėshilla kur kanė nevojė dhe t'i pranojė kėshillat e tyre kur ata e kėshillojnė.

12. Njė herė tė mos pajtohet me ta e pastaj t'i kundėrshtojė sepse ky gjest dashurinė e shndėrron nė urrejtje.

13. Tė mos e ofendoj asnjėrin prej tyre dhe tė mos e injoroj edhe nėse ėshtė injorant.

14. Ta shtojė dashurinė me ta duke u dhėnė selam, duke i mirėpritur nė shtėpinė e tij dhe duke i thirrur me ato cilėsi qė janė mė tė dashura pėr ta.

15. T'i pėrcjell fjalėt e tyre ose t'i nėnkuptoj nė formėn mė tė bukur dhe qėllimin mė tė mirė.

16. Ta mėnjanojė zilinė dhe tė jetė zemėrgjerė me ta, t'ua falė gabimet qė i bėjnė ndaj tij.

17. Tė jetė serioz me ta e mos tė bėjė shaka vend e pa vend, sepse nė atė mėnyrė humb burrėrinė.

18. Tė mos i pranoj kurrsesi pėr vėllezėrit e tij fjalėt e atij qė ėshtė pėrgojues dhe bartės i thashethemeve.

AbdulHamid Suhejban