Home
Ku`rani Fisnik
Mbikqyrja e All-llahut
Ligji i All-llahut
Pejgamberi a.s
Falja e sabahut
Leximi i Kur'anit fisnik
Dallimet ne mes te Kuranit dhe Bibles
Pendimi
Pastertia ne islam
Xhumaja
Lutja & Duaja
Zekati
Haxh-xhi
Dijetarėt
Syneti
Muajt e shenjte
Agjerimi
Kurban
Festa e Bajramit
Nata e Kadrit
Keshilla per Rinin
Deshmia
Gusli-Larja
Saber & Durim
Sadaka
Kur te shohim Enderr
Gjumi
Selami Pėrshėndetja
Islami Gjermani
Mungesa e frikerespektit
Vellezerit ne Islam
Shiteblerja ne Islam
Defektet ne Rruge
Sjellja ne Xhami
Shoqerimi
Zinaja
Gruaja
Babi im
Udhetimi
Mikpritja
Ngrenia dhe pija
Jeta bashkeshortore
I semuri dhe vizita e tij
Falli dhe tregimi i fatit
Festa e Vitit te ri
Evropa dhe Islame
Hapja e gojes dhe teshtitja
Pushimet Verore
Ibadeti-Adhurimi
Melaiket-Engjujt
Tė dėrguarit
Dita e fundit
Drejtėsia
Shendeti
Mbi arsimimin
Xhenneti & Xhehennemi

Sadakaja/Lėmosha

1. Tė ketė pėr qėllim me dhėnien e sadakasė vetėm razin e All-llahut tė Lartėsuar.

2. Tė japė sadaka prej pasurisė (mallit) tė cilėn e don mė sė shumti dhe e cila ėshtė mė e mira, sipas hadithit: “Kush jep sadaka sė paku edhe njė hurmė tė cilėn e ka fituar me hallall, se All-llahu nuk pranon pėrveē se tė pastėrtės (tė mirėn). Atė All-llahu e pranon me tė djathtėn pastaj e rritė sikur qė e rritė ndonjėri prej jush mazėn e tij, derisa tė bėhet (hurmja tė cilėn e ka dhėnė sadaka) sa njė kodėr”. (Transmetojnė Buhariu dhe Muslimi).

3. Ta fshehė atė qė e jep sadaka (apo mė mirė mos ta publikojė atė), sipas hadithit: “(Shtatė grupe All-llahu do t'i vendosė nėn hijen e Arshit tė Vet... e nė ato shtatė grupe ėshtė edhe grupi i atyre qė ndajnė sadaka (lėmoshė) duke thėnė... dhe njė njeri i cili ka dhėnė sadaka dhe e ka fshehur atė derisa mos ta dijė dora e majtė se ēka dha dora e djathtė”. (Transmetojnė Buhariu dhe Muslimi).

4. T'ua shpėrndajė sadakanė tė afėrmve tė tij dhe atyre qė kanė nevojė pėr te.

5. Tė zgjedh kohėn mė tė pėrshtatshme pėr dhėnien e sadakasė nė tė cilėn All-llahu e dyfishon shpėrblimin e punėve tė mira, siē ėshtė muaji i agjėrimit.

AbdulHamid Suhejban