Home
Ku`rani Fisnik
Mbikqyrja e All-llahut
Ligji i All-llahut
Pejgamberi a.s
Falja e sabahut
Leximi i Kur'anit fisnik
Dallimet ne mes te Kuranit dhe Bibles
Pendimi
Pastertia ne islam
Xhumaja
Lutja & Duaja
Zekati
Haxh-xhi
Dijetarėt
Syneti
Muajt e shenjte
Agjerimi
Kurban
Festa e Bajramit
Nata e Kadrit
Keshilla per Rinin
Deshmia
Gusli-Larja
Saber & Durim
Sadaka
Kur te shohim Enderr
Gjumi
Selami Pėrshėndetja
Islami Gjermani
Mungesa e frikerespektit
Vellezerit ne Islam
Shiteblerja ne Islam
Defektet ne Rruge
Sjellja ne Xhami
Shoqerimi
Zinaja
Gruaja
Babi im
Udhetimi
Mikpritja
Ngrenia dhe pija
Jeta bashkeshortore
I semuri dhe vizita e tij
Falli dhe tregimi i fatit
Festa e Vitit te ri
Evropa dhe Islame
Hapja e gojes dhe teshtitja
Pushimet Verore
Ibadeti-Adhurimi
Melaiket-Engjujt
Tė dėrguarit
Dita e fundit
Drejtėsia
Shendeti
Mbi arsimimin
Xhenneti & Xhehennemi

Kur tė shohim ėndėrr

1. Kur dikush prej nesh ėndėrron diēka qė e dėshiron, duhet ta falėnderojė All-llahun pėr te dhe mos t'ia rrėfejė ėndrrėn askujt pos atij qė e don.

2. E kur tė ėndėrrojė diēka qė e urren, le tė kėrkojė mbrojtje prej All-llahut nga sherri i saj dhe le tė pėshtyjė (pa pėshtymė) nga e majta e tij tri herė. Pastaj le tė thotė Eudhubil-lahi minesh shejtanirr rraxhim tri herė, dhe le ta ndėrrojė anėn nga ishte i kthyer. Atė ėndėrr mos t'ia tregoj askujt. Pastaj le tė ngrihet dhe le tė falė namaz nėse ka mundėsi. Kjo pėr te ėshtė mė e mirė dhe mė e sigurt.

AbdulHamid Suhejbani