Home
Ku`rani Fisnik
Mbikqyrja e All-llahut
Ligji i All-llahut
Pejgamberi a.s
Falja e sabahut
Leximi i Kur'anit fisnik
Dallimet ne mes te Kuranit dhe Bibles
Pendimi
Pastertia ne islam
Xhumaja
Lutja & Duaja
Zekati
Haxh-xhi
Dijetarėt
Syneti
Muajt e shenjte
Agjerimi
Kurban
Festa e Bajramit
Nata e Kadrit
Keshilla per Rinin
Deshmia
Gusli-Larja
Saber & Durim
Sadaka
Kur te shohim Enderr
Gjumi
Selami Pėrshėndetja
Islami Gjermani
Mungesa e frikerespektit
Vellezerit ne Islam
Shiteblerja ne Islam
Defektet ne Rruge
Sjellja ne Xhami
Shoqerimi
Zinaja
Gruaja
Babi im
Udhetimi
Mikpritja
Ngrenia dhe pija
Jeta bashkeshortore
I semuri dhe vizita e tij
Falli dhe tregimi i fatit
Festa e Vitit te ri
Evropa dhe Islame
Hapja e gojes dhe teshtitja
Pushimet Verore
Ibadeti-Adhurimi
Melaiket-Engjujt
Tė dėrguarit
Dita e fundit
Drejtėsia
Shendeti
Mbi arsimimin
Xhenneti & Xhehennemi

Leximi i Kur'anit fisnik

1. Tė lexojė Kur'an me abdest

2. Ta pastrojė gojėn me misfak (apo brushė) para se tė fillojė me lexim tė Kur'anit

3. Tė lexojė Kur'an nė vende tė pastra

4. Tė ulet drejt Kibles me devotshmėri, butėsi, seriozitet dhe kokulur.

5. Tė shqiptojė me zė EUDHU BIL-LAHI MINESH-SHEJTANIRR-RRAXHIM qė do tė thotė: (Kėrkoj prej All-llahut qė tė mė mbrojė prej shejtanit tė mallkuar).

6. Tė lexojė me Tertil (rrjedhshėm).

7. Tė logjikojė rreth asaj qė e lexon.

8. Kur tė lexojė Kur'an tė qajė apo tė bėhet sikur qan.

9. Tė lexojė me zė tė bukur.

10. Tė lexojė me zė nėse nuk pengon kėnd prej atyre qė falen, lexojnė apo qė flenė.

11. Tė lexojė duke shikuar nė Mus-haf meqė shikimi nė te ėshtė ibadet (adhurim)

12. Mos tė bisedojė me askend gjatė leximit pėrveēse nė raste urgjente

13. Mos tė qeshet e as mos tė luajė gjatė leximit tė Kur'anit, e as mos tė shikojė nė gjėrat tė cilat e zbavisin (ia tėrheqin vėmendjen)