Home
Ku`rani Fisnik
Mbikqyrja e All-llahut
Ligji i All-llahut
Pejgamberi a.s
Falja e sabahut
Leximi i Kur'anit fisnik
Dallimet ne mes te Kuranit dhe Bibles
Pendimi
Pastertia ne islam
Xhumaja
Lutja & Duaja
Zekati
Haxh-xhi
Dijetarėt
Syneti
Muajt e shenjte
Agjerimi
Kurban
Festa e Bajramit
Nata e Kadrit
Keshilla per Rinin
Deshmia
Gusli-Larja
Saber & Durim
Sadaka
Kur te shohim Enderr
Gjumi
Selami Pėrshėndetja
Islami Gjermani
Mungesa e frikerespektit
Vellezerit ne Islam
Shiteblerja ne Islam
Defektet ne Rruge
Sjellja ne Xhami
Shoqerimi
Zinaja
Gruaja
Babi im
Udhetimi
Mikpritja
Ngrenia dhe pija
Jeta bashkeshortore
I semuri dhe vizita e tij
Falli dhe tregimi i fatit
Festa e Vitit te ri
Evropa dhe Islame
Hapja e gojes dhe teshtitja
Pushimet Verore
Ibadeti-Adhurimi
Melaiket-Engjujt
Tė dėrguarit
Dita e fundit
Drejtėsia
Shendeti
Mbi arsimimin
Xhenneti & Xhehennemi

Gjumi

1. Tė mos e vonojė gjumin e tij pas faljes sė namazit tė jacisė pos pėr ndonjė nevojė tė madhe, siē ėshtė rasti me studimin e ndonjė lėnde apo gostinė e ndonjė musafiri, apo tė shoqėruarit dhe tė ndenjurit me bashkėshorten. Ebu Berze transmeton se Pejgamberi alejhis-selam e ka urrejtur fjetjen para namazit tė jacisė dhe tė biseduarit pas tij”. (Transmetojnė Buhariu dhe Muslimi).

2. Tė bie tė flejė me abdest, sipas hadithit: “Kur tė kesh ndėrmend fjetjen, merr abdest siē merr pėr namaz”. (Transmetojnė Buhariu dhe Muslimi).

3. Kur tė bie tė flejė le tė shtrihet nė anėn e tij tė djathtė dhe le ta mbėshtjell po atė anė. E mė vonė, s'prish punė nėse kthehet nė anėn e tij tė majtė.

4. Mos tė shtrihet nė bark gjatė tė fjeturit, qoftė ditėn apo natėn, duke u bazuar nė hadithin: “Vėrtet ajo ėshtė njė shtrirje tė cilėn e urren All-llahu i Lartmadhėrishėm”. (Transmeton Ebu Davudi me sened sahih).

5. Ta lexon ajeti Kursijjen, dy ajetet e fundit tė sures Bekare, suren Kulhuvell-llahu ehad dhe suret Felek dhe Nas, duke i patur parasysh burimet autentike tė cilat nxisin pėr t'i lexuar.

6. Pėr fund le ta lexojė kėtė dua: BISMIKELL-LLAHUMME VEDA'TU XHENBI VE BISMIKE ERFAUHU. ALL-LLAHUMME IN EMSEKTE NEFSI FEGFIR LEHA VE IN ERSELTEHA FAHFEDHHA BIMA TAHFEDHU BIHI IBADEKES SALIHIN. ALL-LLAHUMME INNI ESLEMTU NEFSI ILEJK VE FEVVEDTU EMRI ILEJK VE ELXHE'TU DHAHRI ILEJK, ESTAGFIRUKE VE ETUBU ILEJK. AMENTU BI KITABIKEL LEDHI ENZELT, VE BI NEBIJJIKEL-LEDHI ERSELT, FEGFIRLI MA KADDEMTU VE MA AHHART, VE MA ESRERTU VE MA A'LENT, VE MA ENTE A'LEMU BIHI MINNI ENTEL MUKADDIMU VE ENTEL MUEHHIR, LAILAHE IL-LA ENT, RABBI KINI ADHABEKE JEVME TEB'ATHU IBADEK. (Nė emrin Tėnd, o All-llahu im shtrihem dhe nė emrin Tėnd ngrihem. O All-llah, nėse e merr shpirtin tim, fale ate, e nėse e kthen mbroje me atė me tė cilėn i mbron robėrit e tu tė mirė. O All-llah, unė shpirtin tim ta kam dorėzuar Ty, ēėshtjen time ta kam lėnė Ty, trupin tim e kam strehuar te Ti, Ty tė kėrkoj falje dhe pendohem te Ti, i besoj librit Tėnd tė cilin e ke zbritur Ti, Pejgamberit Tėnd tė cilin e ke dėrguar Ti, m'i fal mua mėkatet qė i kam bėrė dhe qė do t'i bėjė; ato qė i kam bėrė fshehurazi dhe ato qė i kam bėrė haptazi, dhe ato qė i di Ti mė mirė se unė. Ti je i pėrhershėm pa fillim dhe i pėrhershėm pa mbarim. Nuk ka zot tjetėr pos Teje. O All-llah, mė ruaj nga dėnimi Yt, ditėn kur do t'i ringjallish robėrit Tu). (Transmetojnė Ebu Davudi e tė tjerėt me sened sahih).

7. Eshtė sunnet qė nėse njeriu sillet gjatė natės tė thotė: LA ILAHE IL-LALL-LLAHUL VAHIDUL KAHHAR, RABBIS-SEMAVATI VEL ERDI VE MA BEJNEHUMA AZIZUL GAFFAR. (Nuk ka zot tjetėr pos All-llahut, tė Vetmit, Fuqiplotė. Zot i qiejve dhe i Tokės, dhe i gjithė asaj qė gjendet mes tyre. Ai ėshtė i fuqishėm dhe falės). (E shėnoi Hakimi dhe e bėri autentik. Me te u dakordua Dhehebiu).

8. Nėse gjatė natės trembet, trishtohet ose e kap ndonjė tmerr i madh, i preferohet atij qė ta thotė kėtė dua: EUDHU BI KELIMATIL-LAHIT-TAMMATI MIN GADABIHI VE IKABIHI VE SHERR-RRI IBADIHI, VE MIN HEMEZATISH-SHEJATIN, VE EN JAHDURUN. (Kėrkoj mbrojtje (strehim) me fjalėt e plota tė All-llahut, tė mė ruaj nga hidhėrimi dhe dėnimi i Tij, nga sherri i robėrve tė Tij dhe nga pėshtjellimet (hutitė) e shejtanit, dhe tė mė ruaj nga shoqėrimi i tyre). (Transmeton Ebu Davudi. Hadithi ėshtė i vėrtetė).

9. Tė mbulohet me jorganin (mbulojėn) e vet kur tė flejė, sipas hadithit: “Kur dikush prej jush shkon pėr tė fjetur le ta merr mbulojėn e tij dhe le ta mbėshtjell pėr trupi. Pastaj le ta pėrmend All-llahun (le tė thotė bismil-lahin) sepse ai nuk e di se ē'mund t'i ngjajė gjatė tė fjeturit”. (Transmetojnė Buhariu dhe Muslimi).

10. Kur tė zgjohet dhe para se tė ngrihet nga shtrati, le tė thotė: ELHAMDULIL-LAHIL-LEDHI AHJANA BA'DEMA EMATENA VE ILEJHIN-NUSHUR. (Falėnderimi i qoftė All-llahut i cili na ngjalli pasi qė na bėri tė vdekur dhe te Ai ėshtė rikthimi). (Transmeton Buhariu).

11. Ta pastroj zemrėn e tij nga ēdo urrejtje qė e ka ndaj ēdo muslimani dhe ta parapėrgatis vetveten pėr ēdo fatkeqėsi qė mund t'i ndodhė nga njerėzit.

12. T'ia bėjė njė llogari vetes dhe t'i shqyrtoj veprat dhe fjalėt e kaluara.

14. Tė nxitoj pėr tė bėrė teube nga ēdo mėkat dhe tė bėjė istigfar nga mėkatet e veprave qė i ka bėrė gjatė ditės.

AbdulHamid Suhejban